Állásfoglalás
A Magyar Kapcsolatügyeleti Mediátorok Országos Szakmai Szövetségéhez (MAKAMOSZ) több bejelentés is érkezett azzal kapcsolatban, hogy a kapcsolatügyeleti mediátorok munkáját akadályozzák azok a munkahelyi vezetők, akik szakmai, módszertani kérdéseket is érintő intézkedéseket foganatosítanak. Mivel a MAKAMOSZ legfontosabb célja a kapcsolatügyeleti mediátorok munkájának egységesen magas színvonalon tartása, ennek érdekében a Szövetség elnöksége az alábbi állásfoglalást teszi közzé:
Magyarországon kapcsolatügyeleti mediátori munkát az a személy végezhet, aki a Kapcsolat Alapítvány Országos Szociális és Gyermekvédelmi Továbbképzési és Szakvizsga Bizottság által S-05-043/2001/1 engedélyszámon nyilvántartott 60 órás kapcsolatügyeleti mediációs készségfejlesztő tréningjét elvégezte, és erről a Kapcsolat Alapítvány által kiadott tanúsítvánnyal rendelkezik, vagy a minősítés dátuma előtti időszakban a minősített képzéssel azonos képzésben vett részt, és ezt a Kapcsolat Alapítvány igazolta. A kapcsolatügyeleti mediátor képzésben lévők a 30 órás intenzív szakasz, és a 10 óra gyakorlat után szupervízió mellett szintén végezhetnek kapcsolatügyeleti munkát A kapcsolatügyeleti mediátorok az Artisjus Szerzői Jogvédő Hivatalnál a 971113002T szám alatt bejegyzett módszerleírás szerint dolgoznak, és az általuk működtetett Kapcsolatügyelet használhatja a Magyar Szabadalmi Hivatal 169 025 számon lajstromozott híd formájú Kapcsolatügyelet emblémát.
A Kapcsolatügyelet működésének személyi feltételei : A 46/2003 – as ESZCSM rendelettel módosított 15/1998-as SZMCSM rendelet I. számú melléklete szerint két kapcsolatügyeleti mediátor alkalmazása, akik heti 10 órában dolgoznak. A 10 óra megoszlása a MAKAMOSZ állásfoglalása szerint: hétköznap 6 óra (1 óra adminisztráció, 2 óra mediációs előkészítő beszélgetés, 3 óra mediációs tárgyalás) Szombaton 4 óra (1 óra előkészületi, szervezési idő, 2 óra a gyermek –szülő találkozások kereteinek biztosítására, 1 óra a találkozások tapasztalatainak kiértékelésére és a kapcsolatügyeleti naplóban való regisztrálására). A kapcsolatügyeleti mediátor munkájának díjazásánál a munka jellege(éles konfliktusban lévő kliensekkel rendkívüli stressz helyzetben dolgozik) és a pihenőnap idejére eső órák miatt minden, az ide vonatkozó rendeletben előírt pótlékot figyelembe kell venni.
A Kapcsolatügyelet minimális tárgyi feltételei: Szükség van külön szülői váróra, ezen kívül egy nagyobb, legalább két család befogadására alkalmas, és egy kisebb, egy család fogadására alkalmas szobára, valamint egy telefonnal ellátott irodahelyiségre.
A szobák berendezése: A szülő-gyermek találkozások számára berendezett szobákban a kapcsolattartási alkalommal megjelenő gyermek életkorának megfelelő játékok álljanak rendelkezésre. A résztvevők komfortérzését növeli, ha üdítővel, teával kínáljuk őket..
A kapcsolatügyeleti mediátorok szakmai kontrollját, továbbképzését, szupervízióját a Kapcsolat Alapítvány biztosítja. Ezért bármiféle módszertani, szakmai probléma esetén az a helyes eljárás, ha a munkahelyi vezető javasolja a kapcsolatügyeleti mediátornak az Alapítvány szakemberei által vezetett szupervízión való részvételt. A munkahelyi vezető részéről minden más, közvetlen beavatkozás a kapcsolatügyeleti mediátor munkájába, amely a módszer használatát akadályozza, a Magyar Kapcsolatügyeleti Mediátorok Országos Szakmai Szövetségének Etikai Bizottsága elé tartozik. A Bizottság minden bejelentést kivizsgál, vizsgálata eredményét nyilvánosságra hozza, és megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a területen dolgozó kapcsolatügyeleti mediátorok munkájának színvonalát semmi se veszélyeztesse.
Budapest, 2004. április. 23.
dr. Kardos Ferenc a Magyar Kapcsolatügyeleti Mediátorok Országos Szakmai Szövetségének elnöke
Ui.: Ezt az állásfoglalást a MAKAMOSZ 2004.április 23-i közgyűlése egyhangú szavazással fogadta el.
|