Hírek : MAKAMOSZ Közgyűlés 2007. december 13 |
MAKAMOSZ Közgyűlés 2007. december 13
Dr. Kardos Ferenc 2007.12.17. 16:58
Beszámoló a MAKAMOSZ 2OO7. évi tevékenységéről
Protokoll
Az elmúlt év őszén meghívást kaptam a Nemzeti Család és Szociálpolitikai Intézet Gyermekvédelmi Főosztályától abba a munkacsoportba, amely a gyermekjóléti központok kapcsolattartási ügyeletének irányelveit, szakmai protokollját volt hivatott kidolgozni.
A meghívást úgy értelmeztem, hogy ez a MAKAMOSZ képviselőjének szól ezért magammal vittem néhány MAKAMOSZ tagot, és a tavaszig tartó megbeszélés sorozat munkájába levelezőlistánk igénybevételével igyekeztem minél több kapcsolatügyeletet bevonni.
Ez nemtetszést váltott ki a nem kapcsolatügyeleti módszerrel dolgozó XV.kerületi Gyermekjóléti Központ és protokollt kisajátítani akaró Miskolci Családsegítő Központ vezetőiből, és egy viharos márciusi ülés után a munkacsoport vezetője felfüggesztette a csoport munkáját. Az addig elkészült anyagot, amely a MAKAMOSZ által kiadott kézikönyv, a miskolci, nyíregyházi és tatabányai kollégák protokolljai, valamint a tanácskozáson résztvevők, illetve a levelező listán hozzászólók észrevételei alapján alakult ki, Posztós Laci formába öntötte (az anyagról tőle hallotok bővebbet, honlapjainkon már olvasható), és ha elfogadjátok, a MAKAMOSZ benyújtja a Minisztériumnak elfogadásra. Előre jeleztem, már várják.
Miskolc
A protokoll vitájában a Miskolci vezetők bűnbakot csináltak két kollégánkból, és a MAKAMOSZ-szal való együttműködés vádjával áthelyezték őket más munkakörbe. Szekeres Enikőnek és Pappné Dudás Ildikónak megtiltották, hogy a továbbiakban a kapcsolatügyeleten dolgozzon, és mediáljon. A MAKAMOSZ levélben és személyesen is felkereste a város és a Családsegítő Központ vezetőit, és a Minisztérium segítségét is kértük, de minden próbálkozás hiábavaló volt. Kollégáink helyzetét folyamatosan figyelemmel kísérjük, ezt a helyi vezetőkkel folyamatosan érzékeltetjük, de rá kellett jönnünk, hogy nem tudjuk érdekeinket kellő hatékonysággal képviselni
- a jelenlegi rendeletek hibái,
- a szövetség civil státusza
- a hiányzó módszertani központ szerep miatt.
Egyetlen lehetőségünk, a kapcsolatügyeleti mediátor nélkül maradt kapcsolatügyelet eltávolítása volt a honlapunkról. Az érintett bíróságot tájékoztattuk hogy a miskolci CSSK.ban nincsenek meg a személyi feltéttelek a kapcsolatügyelet működéséhez.
Minisztériumi állásfoglalás
A miskolcihoz hasonló esetekkel, a kapcsolatügyelet módszerének figyelmen kívül hagyásával gyakran találkoztunk a szupervíziók során. Ezért állásfoglalást kértünk a Minisztériumtól. A válasz elszomorító volt, ezért reagálnunk kellett. Mindenesetre világossá vált, hogy a kapcsolattartási ügyeletről szóló rendelet sokféleképpen értelmezhető, ami a zavart okozza.
Hozzászólás a PTK módosításhoz
A PTK módosítás tervezete ugyanakkor bennünket igazol. Hozzászólásomban többek között üdvözöltem a kötelező mediáció tervét, és azt, hogy szinkronba kerülünk az Európai Unió 1998-as Állásfoglalásával. A hozzászólás olvasható a honlapjainkon, elküldtem az OME-nak is, ők is felteszik, és közlik hírlevelükben, és megjelenik a Családi Jog januári számában.
Nagyon fontos, hogy megteremtsük azt a jogi környezetet, amelyben dolgozni tudunk. Most ez a legfontosabb.
CEPREP
Képviseltettük magunkat a Kapcsolatügyeletek Európai Szövetségének(CEPREP) Notthinghami vezetőségi értekezletén, ahol elismerték módszerünk előnyeit. Márta részletesen elmondja tapasztalatait (rövid beszámolóját már olvashattátok a honlapokon, ezt a Minisztériumba is eljuttattam)
Bíróságokkal való kapcsolat
Kiválóan alakul a kapcsolatunk a bíróságokkal. Ez nagymértékben a Csongrád megyei bírósággal való együttműködésünknek, és a szegedi kapcsolatügyeleten dolgozó kollégáknak köszönhető. Sokat segített az a körlevél is, amelyet minden bíróságnak elküldtünk a kapcsolatügyelet módszeréről, a szolgáltatás országos hálózatának listájával együtt. A Legfelsőbb bíróság elnökének megtetszett a munkánk, és javasolta, hogy a Bíróképző Akadémia vegye be a képzésébe a kapcsolatügyeleti mediációt. Egyelőre próbaképpen egy egész délelőttöt kaptunk a 2OO8-as tavaszi félévben.
Ferenczi Zsuzsa bővebben beszél a bírósággal való együttműködésről és az egyéb, továbbfejlesztési tervekről, a kapcsolatügyelet újabb alkalmazási területeiről.
Berekfürdő 2OO8
A VIII. Országos Találkozót a kapcsolatügyeletet érintő jogszabályváltozások jegyében szeretnénk megtartani. Ennek megfelelően terveztük be az előadókat is. A Közgyűlés második felében részletesen ismertetem a tervet. Az általatok elfogadott változatot véglegesítjük, és még idén felkeressük az előadókat.
Egyéb események
150.000 forint működési támogatás NCA
300.000 forint működési támogatás Minisztérium
A kézikönyvet minden kapcsolatügyeletnek eljuttattuk.
A MAKAMOSZ székhelye megváltozik: Beköltözhetünk a CIVIL HÁZ-ba (Wesselényi u. 17.)Távlati tervek: a Napraforgó Alapítvánnyal együtt közös székházat tervezünk.
Lépéseket tettünk a börtönökben létrehozandó kapcsolatügyeletek érdekében (Szeged, Csillag Börtön)
A MAKAMOSZ képviseletében előadást tartottam a IV. Módszertani Gyermekvédelmi Konferencián Pécsen „A mediáció helye, szerepe a kapcsolattartási problémák gyermekközpontú rendezésében Magyarországon és Európában” címmel
Kecskeméten Köves Zsuzsával felkerestük a polgármestert kapcsolatügyelet szervezése ügyében.
Részt vettünk az OME konferenciáján, és kiálltunk a kötelező mediáció mellett.
Szegeden szekciót vezettünk a Gyermekjóléti Központ által szervezett Konferencián, ahol bemutattuk a kapcsolatügyelet működését, és a mediáció jelentőségét a kapcsolatügyeleti munkában.
Ami még továbbra is csak terv maradt:
- közös honlap
- rendszeres hírlevél
- régiók
- több civil szervezet által működtetett kapcsolatügyelet
- egyházak bevonása a szervezésbe
- gyámhivatalok, ügyvédek megnyerése a kapcsolatügyeletek használatára
- a Minisztérium megnyerése a kapcsolatügyelet módszerének támogatására
|